Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441PC8
EPC1441PC8
| Part Number: | EPC1441PC8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441PC8 |
| Qty Available: | |
| Description: | EPC1441 TIN LEAD EAR99 Tube ics fpga configuration 7.62mm 0.03mA 440kb 3.3/5V |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441PC8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EPC1441 TIN LEAD EAR99 Tube ics fpga configuration 7.62mm 0.03mA 440kb 3.3/5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 55 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.65 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Intel / Altera EPC1441PC8
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441PC8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





