Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441LC20N
EPC1441LC20N
| Part Number: | EPC1441LC20N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441LC20N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 440Kb 8 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1441LC20N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 440Kb 8 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 722.005655 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 55 kB |
| Memory Type | EPROM, FLASH, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 8.97 mm |
| Width | 8.97 mm |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 722.005655 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 55 kB |
| Memory Type | EPROM, FLASH, OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 8.97 mm |
| Width | 8.97 mm |
Documentation for Intel / Altera EPC1441LC20N
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1441LC20N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the memory size of the IC?
What is the maximum frequency of the IC?
What is the package type and number of pins?
What is the product name and brand?
What is the type of product and its key features?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
