Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1213PC8
EPC1213PC8
| Part Number: | EPC1213PC8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1213PC8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Contains Lead 1999 FLASH RoHS Compliant FPGA 70C 100muA 26.5kB 16.7MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1213PC8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contains Lead 1999 FLASH RoHS Compliant FPGA 70C 100muA 26.5kB 16.7MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 6 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 26.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.65 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Intel / Altera EPC1213PC8
| Datasheet | View & Download EPC1213PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1213PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1213PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1213PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1213PC8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the frequency range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
