Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1064PC8
EPC1064PC8
| Part Number: | EPC1064PC8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1064PC8 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 64Kb 6 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EPC1064PC8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 64Kb 6 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Interface | Serial |
| Max Frequency | 6 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | FLASH, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320060 |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.65 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Intel / Altera EPC1064PC8
| Datasheet | View & Download EPC1064PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1064PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1064PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1064PC8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EPC1064PC8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type and its specifications?
What are the physical dimensions of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

