Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP610PC-25
EP610PC-25
| Part Number: | EP610PC-25 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP610PC-25 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ot Pld, 27NS, Pal-type, Cmos, PDIP24 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP610PC-25 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ot Pld, 27NS, Pal-type, Cmos, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Receivers | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 25 ns |
Documentation for Intel / Altera EP610PC-25
| Datasheet | View & Download EP610PC-25 Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP610PC-25 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.