Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX75DF27C8N
EP4CGX75DF27C8N
| Part Number: | EP4CGX75DF27C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX75DF27C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone IV Family 73920 Cells 1.2V 672-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX75DF27C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone IV Family 73920 Cells 1.2V 672-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Number of Pins | 672 |
| Data Rate | 3.125 Gbps |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 519.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of GPIO | 310 |
| Number of I/Os | 310 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4620 |
| Number of Logic Elements/Cells | 73920 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 519.8 kB |
| Speed Grade | 8 |
Documentation for Intel / Altera EP4CGX75DF27C8N
| Datasheet | View & Download EP4CGX75DF27C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX75DF27C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX75DF27C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX75DF27C8N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
How many logic elements/cells does the FPGA have?
What is the maximum operating temperature of the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.