Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX30CF23I7N
EP4CGX30CF23I7N
| Part Number: | EP4CGX30CF23I7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX30CF23I7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV GX Family 29440 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX30CF23I7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV GX Family 29440 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Number of Pins | 484 |
| Data Rate | 3.125 Gbps |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 135 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of GPIO | 290 |
| Number of I/Os | 290 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1840 |
| Number of Logic Elements/Cells | 29440 |
| Number of Transceivers | 4 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 135 kB |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Intel / Altera EP4CGX30CF23I7N
| Datasheet | View & Download EP4CGX30CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX30CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX30CF23I7N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of EP4CGX30CF23I7N?
What are the technical specifications of EP4CGX30CF23I7N?
What compliance standards does EP4CGX30CF23I7N meet?
Are there any alternate parts available for EP4CGX30CF23I7N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
