Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14I7N
EP4CGX15BF14I7N
| Part Number: | EP4CGX15BF14I7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14I7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV GX Family 14400 Cells 60nm Technology 1.2V 169-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14I7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV GX Family 14400 Cells 60nm Technology 1.2V 169-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Number of Pins | 169 |
| Data Rate | 2.5 Gbps |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 67.5 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of GPIO | 72 |
| Number of I/Os | 72 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 900 |
| Number of Logic Elements/Cells | 14400 |
| Number of Macrocells | 14400 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 67.5 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Intel / Altera EP4CGX15BF14I7N
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14I7N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the number of logic blocks and logic elements/cells in this FPGA?
What is the RAM size and number of I/Os in this FPGA?
What are the compliance standards or regulations that this FPGA meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
