Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14C8N
EP4CGX15BF14C8N
| Part Number: | EP4CGX15BF14C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV GX Family 14400 Cells 60nm Technology 1.2V 169-Pin FBGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX15BF14C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV GX Family 14400 Cells 60nm Technology 1.2V 169-Pin FBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Number of Pins | 169 |
| Data Rate | 2.5 Gbps |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 67.5 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of GPIO | 72 |
| Number of I/Os | 72 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 900 |
| Number of Logic Elements/Cells | 14400 |
| Number of Macrocells | 14400 |
| Number of Registers | 14400 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 67.5 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 14 mm |
| Width | 14 mm |
Documentation for Intel / Altera EP4CGX15BF14C8N
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX15BF14C8N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum operating temperature of the EP4CGX15BF14C8N?
What is the product name and description?
What is the price of the EP4CGX15BF14C8N?
What are the technical specifications of the EP4CGX15BF14C8N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



