Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX150CF23I7N
EP4CGX150CF23I7N
| Part Number: | EP4CGX150CF23I7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX150CF23I7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV GX Family 149760 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CGX150CF23I7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV GX Family 149760 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Number of Pins | 484 |
| Data Rate | 3.125 Gbps |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 810 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of GPIO | 270 |
| Number of I/Os | 270 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 9360 |
| Number of Logic Elements/Cells | 149760 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 810 kB |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Intel / Altera EP4CGX150CF23I7N
| Datasheet | View & Download EP4CGX150CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX150CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX150CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX150CF23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CGX150CF23I7N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
How many logic elements/cells does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
