Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE6E22C8N
EP4CE6E22C8N
| Part Number: | EP4CE6E22C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE6E22C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 6272 Cells 60nm Technology 1.2V 144-Pin EQFP EP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE6E22C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 6272 Cells 60nm Technology 1.2V 144-Pin EQFP EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.25 V |
| Memory Size | 33.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.15 V |
| Number of I/Os | 91 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 392 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6272 |
| Number of Macrocells | 6272 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 33.8 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 8 |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 20 mm |
Documentation for Intel / Altera EP4CE6E22C8N
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE6E22C8N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the technology used in the FPGA?
What is the product being described?
How many logic elements/cells does the FPGA have?
What is the maximum supply voltage for the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





