Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F29C6N
EP4CE40F29C6N
| Part Number: | EP4CE40F29C6N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F29C6N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 2475 LABs 532 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F29C6N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 2475 LABs 532 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
Documentation for Intel / Altera EP4CE40F29C6N
| Datasheet | View & Download EP4CE40F29C6N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE40F29C6N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the brand of the FPGA?
What are the key features of the FPGA?
Are there any alternate parts available for this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
