Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23I7N
EP4CE40F23I7N
| Part Number: | EP4CE40F23I7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23I7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 39600 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23I7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 39600 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 328 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
Documentation for Intel / Altera EP4CE40F23I7N
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23I7N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23I7N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of EP4CE40F23I7N?
What is the brand of EP4CE40F23I7N?
What is the technology used in EP4CE40F23I7N?
What is the number of pins in EP4CE40F23I7N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
