Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23C8N
EP4CE40F23C8N
| Part Number: | EP4CE40F23C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 2475 LABs 328 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > EP4CE40F23C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 2475 LABs 328 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 328 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Number of Registers | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
| Height | 2 mm |
| Length | 23 mm |
| Width | 23 mm |
Documentation for Intel / Altera EP4CE40F23C8N
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23C8N Datasheet |
| Datasheet | View & Download EP4CE40F23C8N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the key features of the EP4CE40F23C8N FPGA?
What is the maximum supply voltage for the EP4CE40F23C8N FPGA?
What compliance standards or regulations does the EP4CE40F23C8N FPGA meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


