           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-CTV101M
ELL-CTV101M
Part Number: ELL-CTV101M
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-CTV101M
Qty Available:
Description: Ind Power Choke Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 1.2A Embossed Carrier T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELL-CTV101M Available.
Ind Power Choke Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 1.2A Embossed Carrier T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Core Material Composite, Metal
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Current 2.2 A
Current Rating 1.2 A
DC Current 1.2 A
DC Resistance (DCR) 150 mΩ
Inductance 100 µH
Inductance Tolerance 20 %
Max DC Current 1.2 A
Max Operating Temperature 105 °C
Military Standard Not
Packaging Cut Tape
Resistance 150 mΩ
RMS Current (Irms) 1.2 A
Self Resonant Frequency 100 kHz
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 12.5 mm
Height 4.5 mm
Length 12 mm
Width 12 mm