           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-ATV8R2N
ELL-ATV8R2N
Part Number: ELL-ATV8R2N
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-ATV8R2N
Qty Available:
Description: Ind Power Choke Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 3.7A Embossed Carrier T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELL-ATV8R2N Available.
Ind Power Choke Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 3.7A Embossed Carrier T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Current 2.8 A
Current Rating 3.7 A
DC Current 3.7 A
DC Resistance (DCR) 18 mΩ
Inductance 8.2 µH
Inductance Tolerance 30 %
Max DC Current 3.7 A
Military Standard Not
Packaging Cut Tape (CT)
Resistance 18 mΩ
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 30 %
Depth 10.5 mm
Height 4.4958 mm
Length 10.0076 mm
Width 10.0076 mm