           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-6SH4R7M
ELL-6SH4R7M
Part Number: ELL-6SH4R7M
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-6SH4R7M
Qty Available:
Description: Ind Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 2A Embossed Carrier T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELL-6SH4R7M Available.
Ind Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 2A Embossed Carrier T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Tin
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Current 700 mA
Current Rating 2 A
DC Current 2 A
DC Resistance (DCR) 42 mΩ
Inductance 4.7 µH
Inductance Tolerance 20 %
Max DC Current 2 A
Max Operating Temperature 105 °C
Military Standard Not
Packaging Cut Tape
Resistance 42 mΩ
RMS Current (Irms) 2 A
Saturation Current 2 A
Series Resistance 42 mΩ
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 6.5 mm
Height 3.3 mm
Length 6.9 mm
Width 5.9944 mm