           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-6SH2R7M
ELL-6SH2R7M
Part Number: ELL-6SH2R7M
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELL-6SH2R7M
Qty Available:
Description: Ind Power Choke Shielded Wirewound 2.7uH 20% 100KHz 2.4A Embossed Carrier T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELL-6SH2R7M Available.
Ind Power Choke Shielded Wirewound 2.7uH 20% 100KHz 2.4A Embossed Carrier T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Current 1.8 A
Current Rating 2.4 A
DC Current 2.4 A
DC Resistance (DCR) 31 mΩ
Inductance 2.7 µH
Inductance Tolerance 20 %
Max DC Current 2.4 A
Military Standard Not
Packaging Cut Tape
Resistance 31 mΩ
RMS Current (Irms) 2.4 A
Saturation Current 2.4 A
Series Resistance 31 mΩ
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 6.5 mm
Height 3.3 mm
Length 6.3754 mm
Width 5.9944 mm