           Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E471FA
ELK-E471FA
Part Number: ELK-E471FA
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E471FA
Qty Available:
Description: ELKE Series 1207 (3218) 2 A 470 pF Surface Mount EMI Filter
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELK-E471FA Available.
ELKE Series 1207 (3218) 2 A 470 pF Surface Mount EMI Filter
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Mount Surface Mount
Capacitance 470 pF
Current 2 A
Current Rating 2 A
ESD Protection No
Frequency 10 MHz
Max Current Rating 2 A
Max DC Current 2 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 50 V
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Channels 1
Packaging Cut Tape (CT)
Termination SMD/SMT
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.8 mm
Height 2.2098 mm
Length 3.2 mm
Width 1.8034 mm