           Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E333FA
ELK-E333FA
Part Number: ELK-E333FA
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E333FA
Qty Available:
Description: EMI Filter; ELKE Series; 25 V; 2 A; Freq. 0.2 DC; Cap 3300 pF; Case 3218; Cut Tape
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELK-E333FA Available.
EMI Filter; ELKE Series; 25 V; 2 A; Freq. 0.2 DC; Cap 3300 pF; Case 3218; Cut Tape
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1207
Mount Surface Mount
Capacitance 33 nF
Current 2 A
Current Rating 2 A
ESD Protection No
Frequency 200 kHz
Max Current Rating 2 A
Max DC Current 2 A
Max Frequency 200 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 25 V
Min Operating Temperature -20 °C
Number of Channels 1
Packaging Cut Tape
Termination SMD/SMT
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (AC) 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 1.8 mm
Height 2.2098 mm
Length 3.2 mm
Width 1.8034 mm