           Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E103FA
ELK-E103FA
Part Number: ELK-E103FA
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > EMI / RFI Components > ELK-E103FA
Qty Available:
Description: EMI Filter; ELKE Series; 50 V; 2 A; Freq. 0.5 DC; Cap 10000 pF; 3218 Case; Tape/Reel
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELK-E103FA Available.
EMI Filter; ELKE Series; 50 V; 2 A; Freq. 0.5 DC; Cap 10000 pF; 3218 Case; Tape/Reel
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1207
Case Code (Imperial) 1207
Case Code (Metric) 3218
Contact Plating Copper, Tin
Mount Surface Mount
Capacitance 10 nF
Current 2 A
Current Rating 2 A
ESD Protection No
Frequency 500 kHz
Max Current Rating 2 A
Max DC Current 2 A
Max Frequency 500 kHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 50 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Channels 1
Packaging Cut Tape (CT)
Termination SMD/SMT
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.8 mm
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm
Width 1.8034 mm
Case/Package 1207
Case Code (Imperial) 1207
Case Code (Metric) 3218
Contact Plating Copper, Tin
Mount Surface Mount
Capacitance 10 nF
Current 2 A
Current Rating 2 A
ESD Protection No
Frequency 500 kHz
Max Current Rating 2 A
Max DC Current 2 A
Max Frequency 500 kHz
Max Voltage Rating (DC) 50 V
Number of Channels 1
Packaging Cut Tape (CT)
Termination SMD/SMT
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.8 mm
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm
Width 1.8034 mm