           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJRF68NJF
ELJRF68NJF
Part Number: ELJRF68NJF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJRF68NJF
Qty Available:
Description: Ind High Frequency Chip Laser Cut 68nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 120mA 0402 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJRF68NJF Available.
Ind High Frequency Chip Laser Cut 68nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 120mA 0402 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 793.786648 µg
Current 240 mA
Current Rating 120 mA
DC Resistance (DCR) 4 Ω
Inductance 68 nH
Max DC Current 120 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -20 °C
Self Resonant Frequency 2.2 GHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 MHz
Tolerance 5 %
Height 508 µm
Length 1 mm