           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJRE12NJF2
ELJRE12NJF2
Part Number: ELJRE12NJF2
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJRE12NJF2
Qty Available:
Description: Fixed Ind 12NH 400MA 350 Mohm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJRE12NJF2 Available.
Fixed Ind 12NH 400MA 350 Mohm
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Current Rating 400 mA
DC Resistance (DCR) 350 mΩ
Inductance 12 nH
Max DC Current 400 mA
Packaging Cut Tape
Self Resonant Frequency 2.8 GHz
Shielding Unshielded
Test Frequency 100 MHz
Tolerance 5 %
Height 787.4 µm
Length 1.6002 mm