           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA560JF
ELJFA560JF
Part Number: ELJFA560JF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA560JF
Qty Available:
Description: Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 70mA 1210 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJFA560JF Available.
Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 56uH 5% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 70mA 1210 T/R
Case Code (Metric) 3225
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Current 115 mA
Current Rating 70 mA
DC Current 70 mA
DC Resistance (DCR) 8 Ω
Inductance 56 µH
Inductance Tolerance 5 %
Max DC Current 70 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -20 °C
Packaging Tape & Reel
Q Factor 30
Resistance 8 Ω
Self Resonant Frequency 15 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 2.52 MHz
Tolerance 5 %
Depth 2.7 mm
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm
Width 2.0066 mm