           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA2R2JF
ELJFA2R2JF
Part Number: ELJFA2R2JF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA2R2JF
Qty Available:
Description: Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 2.2uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 190mA 1210 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJFA2R2JF Available.
Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 2.2uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 190mA 1210 T/R
Case Code (Metric) 3225
Core Material Ceramic, Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 15.989131 mg
Composition Ceramic, Wirewound
Current 700 mA
Current Rating 190 mA
DC Current 190 mA
DC Resistance (DCR) 950 mΩ
Inductance 2.2 µH
Inductance Tolerance 5 %
Max DC Current 190 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -20 °C
Packaging Cut Tape
Q Factor 30
Resistance 950 mΩ
Saturation Current 580 mA
Self Resonant Frequency 80 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 7.96 MHz
Tolerance 5 %
Depth 2.7 mm
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm
Width 2.0066 mm