           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA220KF
ELJFA220KF
Part Number: ELJFA220KF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJFA220KF
Qty Available:
Description: Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 22uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 105mA 1210 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJFA220KF Available.
Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 22uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 105mA 1210 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1210
Case Code (Imperial) 1210
Case Code (Metric) 3225
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Current 350 mA
Current Rating 105 mA
DC Current 105 mA
DC Resistance (DCR) 3.7 Ω
Inductance 22 µH
Max DC Current 105 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -20 °C
Packaging Cut Tape
Q Factor 30
Self Resonant Frequency 25 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 2.52 MHz
Tolerance 10 %
Type General Purpose
Depth 2.7 mm
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm
Width 2.5 mm