           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-SA470KF
ELJ-SA470KF
Part Number: ELJ-SA470KF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-SA470KF
Qty Available:
Description: Inductor Chip Shielded Wirewound 47uH 10% 1MHz 40Q-Factor Ferrite 8mA 4Ohm DCR 1210 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJ-SA470KF Available.
Inductor Chip Shielded Wirewound 47uH 10% 1MHz 40Q-Factor Ferrite 8mA 4Ohm DCR 1210 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1210
Case Code (Imperial) 1210
Case Code (Metric) 3225
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Current 5 mA
Current Rating 8 mA
DC Current 8 mA
DC Resistance (DCR) 4 Ω
Inductance 47 µH
Max DC Current 8 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -20 °C
Packaging Tape & Reel
Q Factor 40
Self Resonant Frequency 14 MHz
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 1 MHz
Tolerance 10 %
Depth 2.7 mm
Height 2.1844 mm
Length 3.2004 mm
Width 2.0066 mm