           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-FD1R2KF
ELJ-FD1R2KF
Part Number: ELJ-FD1R2KF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-FD1R2KF
Qty Available:
Description: Fixed Ind 1.2UH 155MA 1.6 Ohm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJ-FD1R2KF Available.
Fixed Ind 1.2UH 155MA 1.6 Ohm
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Mount Surface Mount
Current Rating 155 mA
DC Resistance (DCR) 1.6 Ω
Inductance 1.2 µH
Packaging Cut Tape
Self Resonant Frequency 200 MHz
Shielding Unshielded
Test Frequency 7.96 MHz
Tolerance 10 %
Height 1.2446 mm
Length 2.0066 mm
Width 1.2446 mm