           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-FC1R0JF
ELJ-FC1R0JF
Part Number: ELJ-FC1R0JF
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELJ-FC1R0JF
Qty Available:
Description: Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor 195mA 1008 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELJ-FC1R0JF Available.
Ind General Purpose Chip Molded Wirewound 1uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor 195mA 1008 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Inductance 1 µH
Packaging Cut Tape
Q Factor 25
Self Resonant Frequency 115 MHz