           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELC10E102L
ELC10E102L
Part Number: ELC10E102L
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > ELC10E102L
Qty Available:
Description: Power Choke Shielded Wirewound 1mH 10% 10KHz Ferrite 310mA 1.8Ohm DCR RDL
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ELC10E102L Available.
Power Choke Shielded Wirewound 1mH 10% 10KHz Ferrite 310mA 1.8Ohm DCR RDL
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Contact Plating Copper, Tin
Core Material Ferrite
Mount Through Hole
Current 170 mA
Current Rating 310 mA
DC Resistance (DCR) 1.8 Ω
Inductance 1 mH
Inductance Tolerance 10 %
Lead/Base Style Radial
Max DC Current 310 mA
RMS Current (Irms) 310 mA
Shielding Shielded
Termination Through Hole
Test Frequency 10 kHz
Tolerance 10 %
Diameter 10 mm
Height 13 mm
Lead Diameter 700 µm
Lead Pitch 5 mm