Connectors > Circular Connectors > EGJ-2B-302-CLA
EGJ.2B.302.CLA
| Part Number: | EGJ.2B.302.CLA |
| Manufacturer: | LEMO |
| Part Type: | Connectors > Circular Connectors > EGJ-2B-302-CLA |
| Qty Available: | |
| Description: | Circular Push Pull Connectors FIXED RECEPTACLE NUT FIXING |
PCX has LEMO Connectors > Circular Connectors > EGJ-2B-302-CLA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Circular Push Pull Connectors FIXED RECEPTACLE NUT FIXING
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Brass |
| Mount | Flanges, Panel, Rear Side Nut |
| Number of Pins | 2 |
| Plating | Chrome |
| Shell Material | Metal |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Male |
| Contact Style | Pin |
| Current Rating | 25 A |
| Fastening Type | Detent, Pull, Push |
| Features | Shielded |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Solder |
| Diameter | 19.2 mm |
| Length | 26.7 mm |
Documentation for LEMO EGJ.2B.302.CLA
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGJ-2B-302-CLA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Can you provide me with the distributor information for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
