Connectors > Circular Connectors > EGG-1B-305-KLL
EGG.1B.305.KLL
| Part Number: | EGG.1B.305.KLL |
| Manufacturer: | LEMO |
| Part Type: | Connectors > Circular Connectors > EGG-1B-305-KLL |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Circular F 5 POS Solder ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port |
PCX has LEMO Connectors > Circular Connectors > EGG-1B-305-KLL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Circular F 5 POS Solder ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Brass |
| Mount | Bulkhead, Panel, Rear Side Nut |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 9 A |
| Fastening Type | Pull, Push |
| Features | Shielded |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Solder |
| Diameter | 15.8 mm |
| Length | 23 mm |
Documentation for LEMO EGG.1B.305.KLL
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
| Datasheet | View & Download EGG-1B-305-KLL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and description?
What industry compliance standards or regulations does the product meet?
Are there any alternative names for LEMO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
