           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEF-UE0K101R
EEF-UE0K101R
Part Number: EEF-UE0K101R
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEF-UE0K101R
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 100uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.012 Ohm 3300mA 1000h 105 C Embossed T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EEF-UE0K101R Available.
Cap Aluminum 100uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.012 Ohm 3300mA 1000h 105 C Embossed T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2917
Case Code (Imperial) 2917
Case Code (Metric) 7343
Contact Plating Tin
Dielectric Material Aluminium
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 100 µF
Dissipation Factor 0.1 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mΩ
Inductance Tolerance 20 %
Leakage Current 3 µA
Life (Hours) 1000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Resistance 12 mΩ
Ripple Current 3.3 A
Ripple Current (AC) 3 A
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 8 V
Voltage Rating 8 V
Voltage Rating (AC) 8 V
Voltage Rating (DC) 8 V
Depth 4.3 mm
Height 4.2 mm
Height - Seated (Max) 4.191 mm
Length 7.3 mm
Width 4.3 mm