           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEF-UD0J121R
EEF-UD0J121R
Part Number: EEF-UD0J121R
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEF-UD0J121R
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 120uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 0.015 Ohm 3000mA 1000h 105°C Embossed T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EEF-UD0J121R Available.
Cap Aluminum 120uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 0.015 Ohm 3000mA 1000h 105°C Embossed T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2917
Case Code (Imperial) 2917
Case Code (Metric) 7343
Mount Surface Mount
Capacitance 120 µF
Dissipation Factor 0.1 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 15 mΩ
Leakage Current 3 µA
Life (Hours) 1000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Resistance 15 mΩ
Ripple Current 3 A
Schedule B 8532290040
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 4.3 mm
Height 3.1 mm
Height - Seated (Max) 2.794 mm
Length 7.3 mm
Width 4.2926 mm