           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEEFK2A101AM
EEEFK2A101AM
Part Number: EEEFK2A101AM
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEEFK2A101AM
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitors, 100V, 100µF, -55¡C to +105¡C, RoHS
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EEEFK2A101AM Available.
Aluminum Electrolytic Capacitors, 100V, 100µF, -55¡C to +105¡C, RoHS
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 100 µF
Packaging Cut Tape
Voltage Rating (DC) 35 V
Diameter 16 mm
Height 16.5 mm
Capacitance 100 µF
Packaging Cut Tape
Voltage Rating (DC) 35 V
Diameter 16 mm
Height 16.5 mm