           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEEFK1H470P
EEEFK1H470P
Part Number: EEEFK1H470P
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > EEEFK1H470P
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, 47 uF, 50 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EEEFK1H470P Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47 uF, 50 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material Aluminium
Material Aluminium
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 10 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 680 mΩ
Impedance 680 mΩ
Leakage Current 3 µA
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Ripple Current 195 mA
Ripple Current (AC) 195 mA
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 8 mm
Height 6.2 mm
Height - Seated (Max) 6.1976 mm
Length 6.2 mm
Width 8.3 mm