           Integrated Circuits (ICs) > EE87C251SA16
EE87C251SA16
Part Number: EE87C251SA16
Manufacturer: Intel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > EE87C251SA16
Qty Available:
Description: MCS 251 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) OTP 44-PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EE87C251SA16 Available.
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > EE87C251SA16 Electronic Components for Sale.
MCS 251 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) OTP 44-PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 44
Access Time 16 µs
Frequency 16 MHz
Max Frequency 16 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 8 kB
Memory Type EPROM, OTP
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of I/Os 32
Number of Timers/Counters 3
Operating Supply Voltage 5 V