EE87C196KDH20
Part Number: EE87C196KDH20
Manufacturer: Intel
Qty Available:
Description: MCS 96 87C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) OTP 68-PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EE87C196KDH20 Available.
MCS 96 87C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) OTP 68-PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 68
Access Time 20 µs
Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 32 kB
Memory Type EPROM, OTP
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4 V
Number of I/Os 48
Number of Timers/Counters 5
Operating Supply Voltage 5 V