EE80C196KC20
Part Number: EE80C196KC20
Manufacturer: Intel
Qty Available:
Description: MCU 16-Bit MCS96 CISC ROMLess 5V 68-Pin PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EE80C196KC20 Available.
MCU 16-Bit MCS96 CISC ROMLess 5V 68-Pin PLCC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 68
Access Time 20 µs
Frequency 20 MHz
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4 V
Number of I/Os 48
Number of Timers/Counters 5
Operating Supply Voltage 5 V