EE80C188XL12SF12
Part Number: EE80C188XL12SF12
Manufacturer: Intel
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: MPU 188 Processor CISC 16-Bit 12MHz 68-Pin PLCC T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number EE80C188XL12SF12 Available.
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
MPU 188 Processor CISC 16-Bit 12MHz 68-Pin PLCC T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PLCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 68
Frequency 12 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Operating Supply Voltage 5 V