           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > ECWFE2J224K
ECWFE2J224K
Part Number: ECWFE2J224K
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > ECWFE2J224K
Qty Available:
Description: Cap Film 0.22uF 630V PP 10%( 17.5 X 7 X 12.5mm) Radial Plastic Rectangular Can 15mm 105C Ammo
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ECWFE2J224K Available.
Cap Film 0.22uF 630V PP 10%( 17.5 X 7 X 12.5mm) Radial Plastic Rectangular Can 15mm 105C Ammo
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material PP
Mount Through Hole
Capacitance 220 nF
Dielectric PP
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532250070
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 630 V
Voltage Rating (AC) 630 V
Voltage Rating (DC) 630 V
Height - Seated (Max) 12.446 mm
Lead Pitch 15.0114 mm
Length 17.5006 mm
Width 7.0104 mm