           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > ECS-F1CE225K
ECS-F1CE225K
Part Number: ECS-F1CE225K
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > ECS-F1CE225K
Qty Available:
Description: 2.2UFD 16VDC Tantalum Cap
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ECS-F1CE225K Available.
2.2UFD 16VDC Tantalum Cap
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 2.2 µF
Features General Purpose
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Diameter 3.5 mm
Height 5.5 mm
Height - Seated (Max) 5.5118 mm
Lead Pitch 2.4892 mm
Length 5.5 mm