           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > ECJ-2YB1H104K
ECJ-2YB1H104K
Part Number: ECJ-2YB1H104K
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > ECJ-2YB1H104K
Qty Available:
Description: 0805 (2012METRIC) Ceramic Capacitor Ecj 50V 0.1MUF ±10% X7R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ECJ-2YB1H104K Available.
0805 (2012METRIC) Ceramic Capacitor Ecj 50V 0.1MUF ±10% X7R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Mount Surface Mount
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Length 2.0066 mm
Thickness 1.2446 mm
Width 1.2446 mm
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Mount Surface Mount
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Packaging Tape and Reel
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Length 2.0066 mm
Thickness 1.2446 mm
Width 1.2446 mm