Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS92LV1212AMSA
DS92LV1212AMSA
| Part Number: | DS92LV1212AMSA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS92LV1212AMSA |
| Qty Available: | |
| Description: | 16 MHz - 40 MHz 10-Bit Bus LVDS andom Lock Deserializer with Embedded Clock ecovery 28-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS92LV1212AMSA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16 MHz - 40 MHz 10-Bit Bus LVDS andom Lock Deserializer with Embedded Clock ecovery 28-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Max Power Dissipation | 1.27 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 75 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Drivers | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 10 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 9 mA |
| Power Consumption | 192 W |
| Power Dissipation | 1.27 W |
Documentation for Texas Instruments DS92LV1212AMSA
| Technical Drawing | View & Download DS92LV1212AMSA Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DS92LV1212AMSA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS92LV1212AMSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS92LV1212AMSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS92LV1212AMSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS92LV1212AMSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS92LV1212AMSA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


