Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90UB953TRHBRQ1
DS90UB953TRHBRQ1
| Part Number: | DS90UB953TRHBRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90UB953TRHBRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2 MP MIPI® CSI-2 FPD-Link III serializer for 2MP/60fps cameras & radar 32-VQFN -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90UB953TRHBRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2 MP MIPI® CSI-2 FPD-Link III serializer for 2MP/60fps cameras & radar 32-VQFN -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Number of Pins | 32 |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Data Rate | 4.16 Gbps |
| Interface | I2C |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 1.89 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Nominal Supply Current | 160 mA |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Texas Instruments DS90UB953TRHBRQ1
| Technical Drawing | View & Download DS90UB953TRHBRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS90UB953TRHBRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


