Integrated Circuits (ICs) > DS90UB947TRGCRQ1
DS90UB947TRGCRQ1
| Part Number: | DS90UB947TRGCRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > DS90UB947TRGCRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1080p oLDI Dual FPD-Link III Serializer 64-VQFN -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > DS90UB947TRGCRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1080p oLDI Dual FPD-Link III Serializer 64-VQFN -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Data Rate | 3.36 Gbps |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 1 mm |
| Length | 9 mm |
| Thickness | 880 µm |
| Width | 9 mm |
Documentation for Texas Instruments DS90UB947TRGCRQ1
| Datasheet | View & Download DS90UB947TRGCRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90UB947TRGCRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90UB947TRGCRQ1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DS90UB947TRGCRQ1 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

