Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90LV012ATMF-NOPB
DS90LV012ATMF/NOPB
| Part Number: | DS90LV012ATMF/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90LV012ATMF-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 400-Mbps LVDS single high-speed differential receiver 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90LV012ATMF-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
400-Mbps LVDS single high-speed differential receiver 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 200.998119 mg |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Interface | LVDS |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 2.26 W |
| Max Supply Current | 9 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 9 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Current | 9 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Consumption | 18 W |
| Power Dissipation | 2.26 W |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments DS90LV012ATMF/NOPB
| Technical Drawing | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS90LV012ATMF-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments DS90LV012ATMF/NOPB?
What is the package type of DS90LV012ATMF/NOPB?
What is the data rate of DS90LV012ATMF/NOPB?
What is the maximum operating temperature of DS90LV012ATMF/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






