Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90CR288AMTD-NOPB
DS90CR288AMTD/NOPB
| Part Number: | DS90CR288AMTD/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90CR288AMTD-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | +3.3V Rising Edge Data Strobe LVDS 28-Bit Channel Link Receiver - 85 MHz 56-TSSOP -10 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS90CR288AMTD-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
+3.3V Rising Edge Data Strobe LVDS 28-Bit Channel Link Receiver - 85 MHz 56-TSSOP -10 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Data Rate | 2.38 Gbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.61 W |
| Max Supply Current | 135 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 28 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Receivers | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 317 W |
| Power Dissipation | 1.61 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments DS90CR288AMTD/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




