Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS8923AM-NOPB
DS8923AM/NOPB
| Part Number: | DS8923AM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS8923AM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | T I-STATE S-422 Dual Differential Line Drivers and eceiver Pair 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > DS8923AM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
T I-STATE S-422 Dual Differential Line Drivers and eceiver Pair 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 155.100241 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Interface | RS-422 |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 78 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 78 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 76 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 9.91 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments DS8923AM/NOPB
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download DS8923AM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download DS8923AM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the data rate of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





