           Electromechanical > Relays > Signal Relays > DS4E-M-DC24V
DS4E-M-DC24V
Part Number: DS4E-M-DC24V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > DS4E-M-DC24V
Qty Available:
Description: Relay; 2 A AC/DC (Switching), 3 A AC/DC (Carrying); Amber Sealed Type; 4 Form C
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number DS4E-M-DC24V Available.
Relay; 2 A AC/DC (Switching), 3 A AC/DC (Carrying); Amber Sealed Type; 4 Form C
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Gold, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 14
Weight 7 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 16.7 mA
Coil Power 400 mW
Coil Resistance 1.44 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 2 A
Current Rating 3 A
Max Current Rating 2 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 220 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 4
Operate Time 10 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 400 mW
Power Rating 60 W
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Rise Time 3 ms
Switching Current 2 A
Termination PC Pin
Throw Configuration 4PDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 9.9 mm
Height 10.2 mm
Length 35.24 mm